SCCM konsolunda üzerinde bilgisayarları veya  kullanıcıları gruplamak için collection oluşturulmaktadır. uygulama, paket, işletim sistemi gibi deploylar da bu gruplardan yararlanılır. SCCM de device collection oluşturmayı anlatacağız. User Collection oluşturmak aynısıdır.

Sccm konsolunda device collections kısmına gelip sağ clik yapıp create device collection yapıyoruz.

SCCM DEVICE COLLECTION

Oluşturulacak grubun adını name kısmına girdik istersek comment kısmına açıklama girebiliriz. Limiting Collection kısmı ise grubun üyelerin nerden limitleyeceğinin anlatır ve Grubun içerisine konulacak üyeler limitlenen gruplarda olması gerekmektedir. All System yapmak genellikle yararlı olacaktır. 

Bölme 1

Bu kısım en can alıcı noktadır. Add Rule olarak belirtilen yerdeki kategorilere açıklık getirelim:

 1. Direct Rule: Direkt olarak bilgisayar veya sunucu adı ile ekleme
 2. Query Rule: Belli bir komutun içerisinde gelen bilgisayar veya sunucu adları
 3. Device Category Rule: Bilgisayarlara kategori oluşturulursa bu rule kullanabilir. Bu kategoriye giren bilgisayarlar eklenir
 4. Include Collection: Herhangi bir grubu dahil etmek
 5. Exclude Collection:Herhangi bir grubu çıkarmak

Use Incremental updates butonuda önemlidir. Bu buton sayesinde grubun belirli aralıklarla güncellenmesini sağlar. Örnek olarak bir query rule yazdınız ve sisteme yeni eklenen bir bilgisayar var ve bu rule a uyuyor. Bu özellik sayesinde bu gruba üye olmaktadır.

Bu aşamadan sonra işlem bitmiş ve grup oluşturulmuştur. User gruplarıda aynı şekilde oluşturulur, Sadece device değil user collection kısmına aynı işlemler tekrarlanır.

Eğer sonradan bir bilgisayar gruba eklenecekse kullanabilecek yöntemlerden biri aşağıda belirtilmiştir. Device üzerine gelinerek Add Selected item to existing device collection bölümüyle gruba dahil edilebilir. Ayrıca bu sekmede Add Selected item to New Device Collection denilerek yeni grupta bu sekmeden oluşturulabilir.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
0 CommentsYorum Kapat

Yorumla