SCCM Paketlerini Yeniden Dağıtma

SCCM Paketlerini yeniden dağıtma işlemi nasıl yapılır. Başka bir deyişle Redistribute yani hatalı paketlerin gönderimi nasıl yapılmaktadır. SCCM üzerinden dağıtılan paketler bazı durumlarda hatalı duruma düşer. Bunlara neden olabilecek birçok neden olabilmektedir. Genellikle Makineye ulaşamama , hat yoğunluğu gibi durumlar hatalara sebep olabilmektedir.

Birazdan paket göndermenin bir kaç yolunu anlatacağız. En son olarak powershell script kullanarak basitçe nasıl yapılır onu anlatacağız.

Konsol Üzerinden Yeniden Gönderme

Konsol üzerinde paket dağıtımını izlediğimiz ekran Monitoring>Distribution Status>Content Status altında paket dağıtımını görmekteyiz.

Burada birkaç parametre göze çarpmaktadır. O parametreleri açıklaya ihtiyaç vardır. Bu sayede daha daha anlaşılır olacaktır.

 • Targeted: Ulaşılan Dağıtım Noktası Sayısı
 • Size: Paketin veya Uygulamanın boyutu
 • Compliance: Yüzdesel olarak paketin tamamlanma yüzdesi bulunur. Bu sayede gönderilen DP lerin yüzde kaçına ulaştığını görebilmekteyiz.

Şimdi Gelelim hatalı paketleri nasıl gönderebiliriz. Onu anlatalım.

SCCM Paketlerini Yeniden Dağıtma

Yüzdesel olarak %100 düşük bir paketi açtık. Burada Error kısmına gelerek aşağıdaki kutucukta bulunan DP ye sağ tıklıyoruz. Bu sayede yapabileceğimiz aktiviteleri görebiliyoruz. Daha fazla detay için More Details seçeneğini kullanın. Remove seçeneği ile paketi kaldırabiliriz. Şimdi gelelim konumuz olan Redistribute kısmına yani paketi yeniden gönderme işlemidir.

NOT: Aynı zamanda SCCM paket gönderiminde hatalı paketleri kendisi otomatik olarak redistribute eder. Fakat bunun bir sınırı bulunmaktadır. Bu sınırın nasıl ayarlanacağı aşağıda belirtilmiştir.

SCCM Paket Dağıtımı Yeniden Deneme Ayarları

Yeniden deneme ayarları için Administrator>Site Configuration>Sites kısmına gidilir.

SCCM Paketlerini Yeniden Dağıtma Site Bölümü

İkinci olarak Site sunucusuna sağ click yaparak resimde belirtilen yolu açın.

SCCM Paketler Retry Ayarları
SCCM Paketlerini Yeniden Dağıtma Options

Son olarak Burada sarı ile işaretlenmiş yerler bu ayarları yapmaktadır. Number of retries kısmı kaç kez deneyeceğini bize gösterir. Üstelik Delay before retrying kısmı iki deneme arası süreyi belirtilebilmektedir. Resimde 100 kez deneyecek ve 30 dakika aralıklarla deneyecektir.

Powershell Yardımıyla SCCM Paketlerini Yeniden Dağıtma

Powershell yardımıyla bir dağıtım noktasındaki tüm hatalı paketler yeniden gönderilmektedir. Yukarıda gösterilen yöntemde tek tek yapmak yerine ,Bundan böyle Bu yöntem tercih edilebilmektedir.

SCCM Paketlerini Yeniden Dağıtma Powershell

Powershell üzerinde bir fonksiyon çalıştırmaktayız. Daha sonra o fonksiyonu kullanarak hatalı paketleri o dağıtım noktasına yeniden gönderebiliriz. Scripti indirmek için.

Function Paket-YenidenDagitma {
[CMDletBinding()]
param (
[Parameter(Mandatory=$True)]
[ValidateNotNullorEmpty()]
[String]$DagitimNoktasi,
[Parameter(Mandatory=$True)]
[ValidateNotNullorEmpty()]
[String]$SiteKodu
)
Process {
$komut = ‘SELECT * FROM SMS_PaketlertatusDistPointsSummarizer WHERE State = 2 OR State = 3’
$Paketler = Get-WmiObject -Namespace “root\SMS\Site_$($SiteKodu)” -komut $komut | Select-Object PackageID, @{N=’DagitimNoktasi’;E={$_.ServerNalPath.split(‘\’)[2]}}
$HatalıPaketler = $Paketler | Where-Object {$_.DagitimNoktasi -like “$DagitimNoktasi”} | Select-Object -ExpandProperty PackageID
foreach ($PackageID in $HatalıPaketler) {
$Liste = Get-WmiObject -Namespace “root\SMS\Site_$($SiteKodu)” -komut “Select * From SMS_DagitimNoktasi WHERE PackageID=’$PackageID’ AND ServerNALPath like ‘%$DagitimNoktasi%'”
$Liste.RefreshNow = $True
$Liste.Put()
}
}
}

Paket-YenidenDagitma -DagitimNoktasi “Dağıtım Noktasının adı” -SiteKodu “Site Kodu”

Son olarak böyle kısa yöntemlerle SCCM kullanımını kolaylaştırabilirsiniz. SCCM ile ilgili diğer yazılarımızı aşağıdaki SCCM kategorilerinden takip edebilirsiniz.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir