Sistem Rolleri Nedir?

Bu yazımızda SCCM Sistem Rolleri nelerdir ve sistem üzerindeki görevleri nelerdir. Bunları öğreneceğiz. Bu sayede kurulum sırasında hangi rolleri kuracağız ve ne gibi artıları eksileri olacak bunları göreceğiz.

SCCM Rolleri

Resimde bazı roller bulunmaz. Çünkü SCCM sunucusunu kurduğunuz sunucu üzerinde birçok rol varsayılan olarak gelir .SCCM Sistem Rollerinden kısaca bahsedelim..

SCCM Sistem Rolleri İşlevleri

Rol Adıİşlevi
Site SystemBu rol SCCM kurulum dosyalarını barındırır ve SCCM çekirdeğinin fonksiyonlarına barındırır
Site Database ServerSCCM’ e ait veri tabanını barındırır. Bu rolde SQL yapısında çalışır ve SCCM ait tüm bilgiler bu veri tabanında bulunur.
Component ServerSCCM ‘ ait gerekli olan servisleri barındıran roldür.
Management PointSCCM ajanının yüklü olduğu kullanıcı bilgisayarları veya sunuculardaki ajanlarla iletişim sağlar. Bu sayede policy ve gerekli olan tüm bilgileri toplama işleme yapar. Konum işlevi görür. SCCM sunucusu ile Bilgisayarlar arası iletişimin köprüsüdür. Kurulumu için Management Point Kurulumu
Distribution ServerKısaca DP olarak adlandırılır. DP rolünün üstlendiği işlev fazladır. SCCM üzerinden dağıtılan paketleri, uygulamaları, driverlar, İşletim sistemleri gibi paketleri barındırır. Ayrıca ağ üzerinden format atılmasının vazgeçilmezidir. DP rollerinde Server Manager IIS rolü olmak zorundadır. WDS rolü ise isteğe bağlıdır. Yeni gelen PXE ile de Boot servisinin çalışması yapılabilmektedir. Ayrıca Software Center’e gelen uygulamalar için kaynak dosyalar DP üzerinden indirilir. Kurulumu için DP kurulumu
Reporting ServicesSCCM Reporting Service rolü sayesinde SQL raporlaması yapılmaktadır. Genellikle Site Database Rolünün olduğu sunucuda olmaktadır.
Software Update PointSCCM clientları için WSUS ile entegre olarak bu sayede bu clientların WSUS katalogunu okumasını sağlar ve Windows Updatelerini indirerek dağıtımına olanak sağlar.
Data WareHouse Service PointData Warehouse rolü sayesinde SCCM SQL de tutulun verilerin daha uzun süreli tutulmasına olanak sağlar. Bu sayede uzun süreli olarak görebilirsiniz. Örnek olarak 6 ay 1 yıl gibi verileri görebilirsiniz.
EndPoint Protection PointBu rol sayesinde endpoint lisansına sahip Configuration Manager varsayılan olarak Protection Service güvenlik korumasını kullanır. Bu sayede Bilgisayarlarda ve Sunucularda güvenlik ve zaafiyet tarama gibi özellikler sağlamaktadır.
Fallback Status PointSCCM de daha öncede söylediğimiz gibi clientlar paketleri DP cihazlarında bulunan kaynaktan indirilirler. DP de bir sıkıntı oluştuğunda fallback sunucusu devreye girer ve indirmeler devam edebilir.
SMS ProviderSCMM veri tabanını okuma ve yazma erişimini sağlar
Asset Intelligence Syncronization PointYazılımları kategorize etmemizi sağlar. Bütün uygulamaları kategori halinde görünmesini sağlar. Örnek olarak Tarayıcılar, Video Oynatıcıları gibi kategorilere ayırabiliriz.
Application Catalog Web Service PointSoftware Center da bulunan uygulamaları katalog web sitesine aktarılmasını sağlar.
Application Catalog Website PointSoftware Center’ın Web Sitesi Şeklinde görünmesi gibi düşünelebilir.
Enrollment Proxy PointMobil cihazlardan gelen istekleri yönetmede kullanılır
Enrollment PointMobil cihazların SCCM’e kayıt olmasını sağlar.
State Migration Pointİşletim Sistemi geçişlerinde kullanılır. Örnek olarak bu sayede Win7 den Win10 a geçişlerde kullanıcı ayarlarını capture işlemi yapar.

SON

Rol eklemek için SCCM konsolundan Administrator > Site Configuration > Servers and Site System Roles kısmında sağ click yapıp buradan rol ekleme yapabilirsiniz. SCCM Sistem Rolleri nelerdir anlatmış olduk.

Son olarak SCCM hakkında MP ve DP kurulumları için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer yazılarımızı aşağıdaki kategorilerden takip edebiirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
0 CommentsYorum Kapat

Yorumla