SCCM OSD ( İşletim Sistemi Dağıtımı ) ekranında karşılaşılan Error 0x80070070 hatasının çözümünü bu yazımızda detaylı olarak nedenini ve çözümünü anlatacağız, SCCM OSD ( İşletim Sistemi Dağıtımı ) de task sequence çalışırken alınan hata kodlarından birinden bahsedeceğiz. 0x80070070 hatasını açıklayacağız. Bu hatayı bilgisayar softwarecenter dan güncelleme indirirken de karşılaşılabilir.

0x80070070 HATA EKRANI

Task Sequence Error 0x80070070
Task Sequence Error 0x80070070

Bu hatanın genellikle iki nedeni vardır.

İlk Neden: Diskte yeterli miktarda yer olmamasından ya da partition’ın çok küçük olmasından kaynaklanabilir. Bunu smsts.log log dosyasında yazan ifadelerdir.

Error – There is not enough space on the disk. (Error: 80070070; Source: Windows)
Unable to apply (0x80070070)
There is not enough space on the disk. (Error: 80070070; Source: Windows). The operating system reported error 2147942512: There is not enough space on the disk.

İkinci Neden: Disk yapısının bozuk olmasından kaynaklanıyor olabilir. Disk yapısında partititon bölmesinin bozuk olması bu hataya neden olabilir.

Task Sequence Error 0x80070070 Çözümü

Bu hatanın ilk nedeni olarak düşündüğümüz neden için disk partititon’ı kontrol etmektir. Diskpart komutları ile partition boyutlarını değiştirerek yapılandırılır. Aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

diskpart
list volume
select volume "volume numarası"
extend size=10240(istenilen büyütme oranı)
exit

Hatanın ikinci nedeni olarak düşündüğümüz neden için disk yapısının bozukluğu olabilecektir. Yine diskpart komutları ile bu hatayı kolayca çözebiliriz.

Diskpart komutları ile bu hatayı kolayca çözebilmekteyiz. SCCM ‘ait Winpe OSD yükleme ekranında bu hatayı aldığınızda klavyeden F8 ‘e basarak cmd ekranını çağırırız ve açılan cmd ekranında aşağıdaki yazılı olan komutları sırasıyla girmeliyiz.

diskpart
list disk    
select disk 0 
clean 
create partition primary 
select partition 1
format quick fs=NTFS 
assign letter C
exit

Komutları sırayla girdiğimizde exit yapar çıkış yaparız ve bilgisayarı yeniden başlattığımızda , bu hatayı almadığınızı ve düzeldiğini göreceğiz. Aslında bu komutlarla yaptığımız işlem Diskimizi temizleyip, partition oluşturduk, NTFS olarak formatlayıp ve C olarak diski ayarladık.

Güncelleme yüklerken hata alırsanız direk olarak diskin doluluk oranını kontrol etmelisiniz.

SCCM OSD hataları için ve SCCM ile ilgili yazılar için;

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
0 CommentsYorum Kapat

Yorumla