Veeam Backup Depolama Alanı nasıl eklenir?,Backup yazılımı kurulduktan sonra yedeklerimizi nereye alacağımızı belirlemek gerekmektedir. Genellik Veeam Yedekleri Storage ve Nas gibi yedekleme ünitelerinde bulunur. İsteğe bağlı olarak Linux ya da Microsoft Sunucularda da yedeklenebilir.

Peki Depolama Alanını Nasıl Ekleyeceğiz?

Adım 1

Veeam Backup Depolama adımı için ilk olarak Backup INFRASTRUCTURE kısmına giriş yapıyoruz. Açılan Menüden Backup Repostories kısmına geliyoruz. Hali hazırda olan tüm yedekleme alanları görülmektedir.

Veeam Backup Depolama görüntüleme

Adım 2

Bu kısma sağ click yapıp Add Backup repository diyoruz ve ekleme işlemi başlıyor.

Veeam Backup Depolama alanı ekleme

Adım 3

Bu alanda bize Ne tür bir depolama alanı kuracağımızı sormaktadır. Nas cihazınız için “Network attached Storage” eğer direk bağlı depolama alanları için Direct attached storage kısmını seçeceğiz. Genellikle bu kısım seçilir.

Veeam Backup Depolama alanı seçim

Adım 4

Direct attached Storage seçilip , Windows tabanlı mı Linux tabanlı mı bunu seçiyoruz. Windows Seçip devam edelim.

Veeam Backup Depolama İşletim Sistemi

Adım 5

Açılan Ekranda Depolama Ünitesini nasıl isimlendirmek istiyorsunuz o şekilde yazın. Herhangi bir açıklama eklemek isterseniz altına ekleyiniz.

Veeam Backup Depolama alanı adı

Adım 6

Bu kısım önemli kısımlardan birisi Eğer yeni bir tane eklemek istiyorsunuz ADD NEW diyerek devam edin. Eğer localhosta kurmak istiyorsanız Populate kısmına tıklayınız. ADD new kısmını diğer yazımızda detaylı olarak anlattık.

Veeam Backup Depolama disk görüntüleme

Adım 7

Populate dedik ve makinenin üzerinde çıkan diskleri görmüş olduk hangisini seçmek istiyorsanız onu seçin ve Next diyin.

Adım 8

Seçtiğiniz disk içerisinde oluşacak dosya karşınıza çıkacaktır. Backupları nereye alacağını Path to Folder kısmında gösterir. İsteğe bağlı bir ad yapabilirsiniz. Aşağıdaki ayarları default olarak bırakabilirsiniz.

Ya da “Limir maximum concurrent task to” kısmında depolama ünitesinin en fazla kaç işlem yapabileceğini seçebilirsiniz. Burayı arttırmak bazen disklerin I/O larını sature edebilmektedir. Default bırakmak en mantıklısı olacaktır. Eğer SSD gibi hızlı disklere sahipseniz arttırabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak “Limit read and write data rate to” Yedeklemenin ne kadar hızla yapabileceğini kısıtlayabilirsiniz. Bazı ağ yavaşlama sorunlarında kısıtlama kullanılabilir.

Veeam Backup Depolama dosyası

Adım 9

Bu kısımda Mount edeceği yeri ve cache dosyalarının bulunacağı dosyayı seçebilirsiniz. Aşağıdaki işaretli seçenek vmware backupları için önemlidir. Kilitleme yaşamadan geri dönmenizi sağlayabilir. Next diyerek devam ediyoruz.

Veeam Backup Depolama mount server ayarları

Adım 10

Kurulacak tüm özellikler gözükür ve siz Apply dediğinizde kurmaya başlar

 gerekli componetler

Veeam Backup da Yedekleme ünitesi bu şekilde eklenir. Diğer Veeam yazılarını takipte kalın..

Veeam Backup Add New Yeni Depola Alanı

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
0 CommentsYorum Kapat

Yorumla